Scottish Council Election results for Fife

Archived news: published on Friday 05 May 2017 by Fife Council

The Scottish Council Elections for Fife were held on Thursday 5 May, 2017 (using the Single Transferable Vote system) and saw voting take place across Fife’s 22 council wards to elect 75 councillors to form Fife Council. 
 

Political group breadown of results Councillors
Scottish National Party 29
Scottish Labour Party 24
Scottish Conservative and Unionist Party 15
Scottish Liberal Democrats 7
Total 75

 

Fife’s 22 council wards are below. Please click on the relevant ward for the results:
 

Ward 1 - West Fife & Coastal Villages

Ward 2 - Dunfermline North

Ward 3 - Dunfermline Central

Ward 4 - Dunfermline South

Ward 5 - Rosyth

Ward 6 - Inverkeithing & Dalgety Bay

Ward 7 - Cowdenbeath

Ward 8 - Lochgelly, Cardenden & Benarty

Ward 9 - Burntisland, Kinghorn & Western Kirkcaldy

Ward 10 - Kirkcaldy North

Ward 11 - Kirkcaldy Central

Ward 12 - Kirkcaldy East

Ward 13 - Glenrothes West & Kinglassie

Ward 14 - Glenrothes North, Leslie & Markinch

Ward 15 - Glenrothes Central & Thornton

Ward 16 - Howe of Fife & Tay Coast

Ward 17 - Tay Bridgehead

Ward 18 - St Andrews

Ward 19 - East Neuk & Landward

Ward 20 - Cupar

Ward 21 - Leven, Kennoway & Largo

Ward 22 - Buckhaven, Methil & Wemyss Villages

 

Voter Registration

The number of people registered to vote in the 2017 Scottish Council Elections in each of Fife’s council wards:
 

Ward Number of people registered to vote
Ward 1 - West Fife & Coastal Villages 13030
Ward 2 - Dunfermline North 11908
Ward 3 - Dunfermline Central 15564
Ward 4 - Dunfermline South 16388
Ward 5 - Rosyth 11643
Ward 6 - Invekeithing & Dalgety Bay 14398
Ward 7 - Cowdenbeath 16440
Ward 8 - Lochgelly, Cardenden & Benarty 13796
Ward 9 - Burntisland, Kinghorn & Western Kirkcaldy 11582
Ward 10 - Kirkcaldy North 12304
Ward 11 - Kirkcaldy Central 11449
Ward 12 - Kirkcaldy East 10747
Ward 13 - Glenrothes West & Kinglassie 12113
Ward 14 - Glenrothes North, Leslie & Markinch 14497
Ward 15 - Glenrothes Central & Thornton 12044
Ward 16 - Howe of Fife & Tay Coast 11275
Ward 17 - Tay Bridgehead 11525
Ward 18 - St Andrews 10209
Ward 19 - East Neuk & Landward 10149
Ward 20 - Cupar 11144
Ward 21 - Leven, Kennoway & Largo 14841
Ward 22 - Buckhaven, Methil & Wemyss Villages 13802
TOTAL 280848

 

Postal voters

The number of people who requested a postal vote for the 2017 Scottish Council Elections in each of Fife’s council wards:
 

Ward Number of postal voters
Ward 1 - West Fife & Coastal Villages 2370
Ward 2 - Dunfermline North 2408
Ward 3 - Dunfermline Central 3131
Ward 4 - Dunfermline South 3342
Ward 5 - Rosyth 2090
Ward 6 - Invekeithing & Dalgety Bay 2888
Ward 7 - Cowdenbeath 2596
Ward 8 - Lochgelly, Cardenden & Benarty 2142
Ward 9 - Burntisland, Kinghorn & Western Kirkcaldy 2636
Ward 10 - Kirkcaldy North 2467
Ward 11 - Kirkcaldy Central 2259
Ward 12 - Kirkcaldy East 1968
Ward 13 - Glenrothes West & Kinglassie 2042
Ward 14 - Glenrothes North, Leslie & Markinch 2701
Ward 15 - Glenrothes Central & Thornton 1998
Ward 16 - Howe of Fife & Tay Coast 1939
Ward 17 - Tay Bridgehead 2286
Ward 18 - St Andrews 1950
Ward 19 - East Neuk & Landward 1854
Ward 20 - Cupar 2286
Ward 21 - Leven, Kennoway & Largo 2672
Ward 22 - Buckhaven, Methil & Wemyss Villages 2144
TOTAL 52169

 

Proxy voters

The number of people who requested a proxy vote for the 2016 Scottish Parliamentary Election in each of Fife’s constituencies:
 

Ward Number of proxy voters
Ward 1 - West Fife & Coastal Villages 22
Ward 2 - Dunfermline North 21
Ward 3 - Dunfermline Central 16
Ward 4 - Dunfermline South 12
Ward 5 - Rosyth 17
Ward 6 - Invekeithing & Dalgety Bay 20
Ward 7 - Cowdenbeath 14
Ward 8 - Lochgelly, Cardenden & Benarty 9
Ward 9 - Burntisland, Kinghorn & Western Kirkcaldy 22
Ward 10 - Kirkcaldy North 18
Ward 11 - Kirkcaldy Central 15
Ward 12 - Kirkcaldy East 10
Ward 13 - Glenrothes West & Kinglassie 6
Ward 14 - Glenrothes North, Leslie & Markinch 14
Ward 15 - Glenrothes Central & Thornton 11
Ward 16 - Howe of Fife & Tay Coast 16
Ward 17 - Tay Bridgehead 32
Ward 18 - St Andrews 21
Ward 19 - East Neuk & Landward 43
Ward 20 - Cupar 17
Ward 21 - Leven, Kennoway & Largo 23
Ward 22 - Buckhaven, Methil & Wemyss Villages 5
TOTAL 384

 

The results for the 22 Fife council wards are:

Ward 1 – West Fife & Coastal Villages:

3 Councillors to be elected

Candidate name Party Stage elected No. of 1st Preferences
Aude Boubaker-Calder Scottish Liberal Democrats   360
Bobby Clelland Scottish Labour Party  1 1,682
Suzanne Davies Scottish Labour Party   538
Willie Gavin Scottish National Party (SNP)   990
Martin Keatings Independent   220
Mino Manekshaw Scottish Conservative and Unionist  7 1,186
Kate Stewart Scottish National Party (SNP)  7 1.084
Jeroen Van Leeuwen Scottish Green Party   151

Winning Candidates

  • Bobby Clelland, Scottish Labour Party
  • Mino Manekshaw. Scottish Conservative and Unionist
  • Kate Stewart, Scottish National Party (SNP)

Turnout: 48.7%

Ward 2 - Dunfermline North

3 councillors to be elected

Candidate name Party Stage elected No. of 1st Preferences
Michael Boyd Scottish Labour Party   752
Gavin Ellis Scottish Conservative and Unionist  3 1,264
Ian Ferguson Scottish National Party (SNP)  5 1,186
Fiona Elizabeth Fisher Scottish National Party (SNP)   662
Mags Hall Scottish Green Party   203
Bryn Jones Scottish Liberal Democrats   458
Helen Law Scottish Labour Party   7 863

Winning Candidates

  • Gavin Ellis, Scottish Conservative and Unionist
  • Ian Ferguson, Scottish National Party (SNP)
  • Helen Law, Scottish Labour Party

Turnout: 46%


Ward 3 - Dunfermline Central

4 councillors to be elected

Candidate name Party Stage elected No. of 1st Preferences
Alan Craig Scottish Conservative and Unionist  1 1,768
Garry Haldane Scottish Labour Party  9 832
Jean Hall Muir Scottish National Party (SNP)  6 1.359
Neale Hanvey Scottish National Party (SNP)   821
Doug Hay Independent   655
Deek Jackson Independent   27
Lauren Jones Scottish Liberal Democrats   509
Jim Leishman Scottish Labour Party  6 1,115
Kerstin Romano Scottish Green Party   238

Winning Candidates

  • Alan Craig, Scottish Conservative and Unionist
  • Garry Haldane, Scottish Labour Party
  • Jean Hall Muir, Scottish National Party
  • Jim Leishman, Scottish Labour Party

Turnout: 47.7%

Ward 4 - Dunfermline South

4 councillors to be elected

Candidate name Party Stage elected  No. of 1st Preferences
James Calder Scottish Liberal Democrats  4 1,224
Michael Collie Scottish Green Party   245
Brian John Goodall Scottish National Party (SNP)   1,128
Ross Paterson Scottish Labour Party   4 1,086
Billy Pollock Scottish Labour Party   521
David Ross Scottish Conservative and Unionist  1 1,660
Fay Sinclair Scottish National Party (SNP)  7 1,302

Winning Candidates

  • James Calder, Scottish Liberal Democrats
  • Ross Paterson, Scottish Labour Party
  • David Ross, Scottish Conservative and Unionist
  • Fay Sinclair, Scottish National Party (SNP)

Turnout: 44.2%


Ward 5 - Rosyth

3 councillors to be elected

Candidate name Party Stage elected No. of 1st Preferences
Wendy Chmberlain Scottish Liberal Democrats   377
Steven Leckie Independent   156
Alstair MacIntyre Independent   89
Fiona Mcowan Scottish Green Party   147
Tony Orton Scottish Conservative and Unionist  5 1,136
Mike Shirkie Independent   402
Samantha Steele Scottish National Party (SNP)  7 1,118
Andrew Verrecchia Scottish Labour Party  9 932
Sharon Wilson Scottish National Party (SNP)   742

Winning Candidates

  • Tony Orton, Scottish Conservative and Unionist
  • Samantha Steele, Scottish National Party (SNP)
  • Andrew Verrecchia, Scottish Labour Party

Turnout: 44.2%


Ward 6 - Inverkeithing and Dalgety Bay

4 councillors to be elected

Candidate name Party Stage elected No. of 1st Preferences
David John Barratt Scottish National Party (SNP)  6 1,165
Helen Cannon-Todd Independent   564
Dave Dempsey Scottish Conservative and Unionist  1 2,841
David John Hansen Scottish Green Party   271
Callum Hawthorne Scottish Liberal Democrats   388
Lesley Laird Scottish Labour Party  2 1,305
Alice McGarry Scottish National Party (SNP)  6 1,229

Winning Candidates

  • David John Barratt, Scottish National Party (SNP)
  • Dave Dempsey, Scottish Conservative and Unionist
  • Lesley Laird, Scottish Labour Party
  • Alice McGarry, Scottish National Party (SNP)

Turnout: 54.3%

Ward 7 - Cowdenbeath

4 councillors to be elected

Candidate name Party Stage elected No. of 1st Preferences
Alistair Bain Scottish National Party (SNP)  1 1,415
Ann Bain Scottish National Party (SNP)   799
Alex Campbell Scottish Labour Party  1 2,065
Angela Dixon Scottish Green Party   150
Gary Guichan Scottish Labour Party  2 1,030
Elizabeth Riches Scottish Liberal Democrats   101
Darren Watt Scottish Conservative and Unionist  7 1,013

Winning Candidates

  • Alistair Bain, Scottish National Party (SNP)
  • Alex Campbell, Scottish Labour Party
  • Gary Guichan, Scottish Labour Party
  • Darren Watt, Scottish Conservative and Unionist

Turnout: 40.8%


Ward 8 - Lochgelly, Cardenden and Benarty

4 councillors to be elected

Candidate name Party Stage elected No. of 1st Preferences
Mary Bain Lockhart Scottish Labour Party  1 1,257
Scott Gilbert Campbell Scottish Conservative and Unionist   497
Linda Erskine Scottish Labour Party  1 1,033
James Glenn Independent   263
Rosemary Liewald Scottish National Party (SNP)  4 990
Ronnie Mackie Scottish Green Party   70
Lea McLelland Scottish National Party (S  4 994

Winning Candidates

  • Mary Bain Lockhart, Scottish Labour Party
  • Linda Erskine, Scottish Labour Party
  • Rosemary Liewald, Scottish National Party (SNP)
  • Lea McClelland, Scottish National Party (SNP)

Turnout: 38.2%

Ward 9 - Burntisland, Kinghorn and Western Kirkcaldy

3 councillors to be elected

Candidate name Party Stage elected No. of 1st Preferences
Lesley Backhouse Scottish National Party (SNP)  7 1,144
Peter George Independent   239
Gordon Langlands Scottish Labour Party  10 761
Kathleen Leslie Scottish Conservative and Unionitst  1 1,479
Susan Leslie Scottish Liberal Democrats   769
Roy William Mackie Independent   475
Stuart McPhail Scottish National Party (SNP)   429
Bill Mair Solidarity - Scotland's Socialist Movement   36
Scott Rutherford Scottish Green Party   314
Fiona Sword Scottish Labour Party   242

Winning Candidates

  • Lesley Backhouse, Scottish National Party (SNP)
  • Gordon Langlands, Scottish Labour Party
  • Kathleen Leslie, Scottish Conservative and Unionist

Turnout: 51.5%

Ward 10 - Kirkcaldy North

3 councillors to be elected

Candidate name Party Stage elected  No. of 1st Preferences
Neil Crooks Scottish Labour Party  1 1,486
Harald Gavin Scottish Liberal Democrats   129
Jane Glen Scottish National Party   570
Susan Natalie Jeynes Scottish Green Party   149
James Leslie Scottish Conservative and Unionist   896
Carol Lindsay Scottish National Party (SNP)  5 1,076
David Ross Scottish Labour Party  7 757

Winning Candidates

  • Neil Crooks, Scottish Labour Party
  • Carol lindsay, Scottish Nationalist Party (SNP)
  • David Ross, Scottish Labour Party

Turnout: 41.8%

Ward 11 - Kirkcaldy Central

3 councillors to be elected

Candidate name Party Stage elected  No. of 1st Preferences
Alistair Cameron Scottish Labour Party  8 898
Tricia Dakers Scottish Liberal Democrats   138
Judy Hamilton Scottish Labour Party  8 845
Zoe Hisbent Scottish National Party (SNP)  6 1,138
Cairinne MacDonald Scottish Green Party   223
Calum Paul Scottish Libetarian Party   16
Daniel Penman Independent   145
Dorothy Ross Scottish Conservative and Unionist   865
Maciej Wiczynski Scottish National Party (SNP)   610

Winning Candidates

  • Alistair Cameron, Scottish Labour Party
  • Judy Hamilton, Scottish Labour Party
  • Zoe Hisbent, Scottish National Party (SNP)

Turnout: 43.6%

Ward 12 - Kirkcaldy East

3 councillors to be elected

Candidate name Party Stage elected No. of 1st Preferences
Ian John Cameron Scottish Labour Party  3 985
Mhairi Caitlin Cameron Scottish Labour Party   199
Rod Cavanagh Scottish National Party (SNP)  7 897
Sandy Forbes Scottish Green Party   164
Steve McMahon Scottish National Party (SNP)   533
Marie Penman Independent   421
Matthew Ritchie Independent   108
Stephen William Rottger Scottish Liberal Democrats   75
Richard Watt Scottish Conservative and Unionist  9 611

Winning Candidates

  • Ian John Cameron, Scottish Labour Party
  • Rod Cavanagh, Scottish National Party (SNP)
  • Richard Watt, Scottish Conservative and Unionist

Turnout: 38.3%

Ward 13 - Glenrothes West and Kinglassie

3 councillors to be elected

Candidate name Party Stage elected No. of 1st Preferences
Bill Brown Independent   460
Lewis Alan Campbell Scottis Green Party   87
Altany Craik Scottish Labour Party  1 1,252
David Croll Scottish Conservative and Unionist   723
Julie Ford Scottish National Party (SNP)  1 1,442
Martin Green UKIP   63
Derek Preston Scottish Liberal Democrats   86
Craig Walker Scottish National Party (SNP)  8 659

Winning Candidates

  • Altany Craik, Scottish Labour Party
  • Julie Ford, Scottish National Party (SNP)
  • Craig Walker, Scottish National Party (SNP)

Turnout: 40%

Ward 14 - Glenrothes North, Leslie and Markinch

4 councillors to be elected

Candidate name Party Stage elected No. of 1st Preferences
John Beare Scottish National Party (SNP)  2 1,123
Jamie Donaldson No Referendum, Maintain Union, Pro-Brexit   249
Fiona Grant Scottish National Party (SNP)  1 1,704
Michael Green Scottish Conservative and Unionist  1 1,508
Kate Legg Scottish Liberal Democrats   204
Kyle Mackie Independent   81
Lorna Ross Scottish Green Party   232
Jan Wincott Scottish Labour Party  8 949
John Wincott Scottish Labour Party   514

Winning Candidates

  • John Beare, Scottish National Party (SNP)
  • Fiona Grant, Scottish National Party (SNP
  • Michael Green, Scottish Conservative and Unionist
  • Jan Wincott, Scottish Labour Party

Turnout: 46.1%

Ward 15 - Glenrothes Central and Thornton

3 councillors to be elected

Candidate name Party Stage elected  No. of 1st Preferences
Ian Crichton Independent   151
Jane Kerr Scottish Liberal Democrats   128
Glen McGill Scottish Green Party   117
Brian Mills Scottish Conservative and Unionist   716
Derek Noble Scottish Labour Party  8 750
Ian Robertson Independent   88
Ian Sloan Scottish Labour Party   663
Bert Thomson Independent   71
Ross Vettraino Scottish National Party (SNP)  1 1,362
Vikki Wilton Scottish National Party (SNP)  10 799

Winning Candidates

  • Derek Noble, Scottish Labour Party
  • Ross Vettraino, Scottish National Party (SNP)
  • Vikki Wilton, Scottish National Party (SNP)

Turnout: 41.4%

Ward 16 - Howe of Fife and Tay Coast

3 councillors to be elected

Candidate name Party Stage elected No. of 1st Preferences
Jane Freer Independent   112
Rosie Grant Scottish Green Party   335
Andy Heer Scottish Conservative and Unionist  2 1,413
Violeta Ilendo Scottish National Party (SNP)   695
Donald Lothian Scottish Liberal Democrats  1 2,156
David MacDiarmid Scottish National Party (SNP)  7 1,002
Joshua Osborne Scottish Labour Party   226

Winning Candidates

  • Andy Heer, Scottish Conservative and Unionist
  • Donald Lothian, Scottish Liberal Democrats
  • David MacDiarmid, Scottish National Party (SNP)

Turnout: 53.2%

Ward 17 - Tay Bridgehead

3 councillors to be elected

Candidate name Party Stage elected No. of 1st Preferences
Tim Brett Scottish Liberal Democrats  1 2,270
Bill Connor Scottish National Party (SNP)  5 1,197
Fergus Cook Scottish Green Party   247
Robert Drysdale Scottish Conservative and Unionist   1,079
Derek Gray Scottish National Party (SNP)   642
Jane O'Neill Scottish Labour Party   340
Jonny Tepp Scottish Liberal Democrats  7 657

Winning Candidates

  • Tim Brett, Scottish Liberal Democrats
  • Bill Connor, Scottish National Party (SNP)
  • Jonny Tepp, Scottish Liberal Democrats

Turnout: 56.8%

Ward 18 - St Andrews

4 councillors to be elected

Candidate name Party Stage elected No. of 1st Preferences
Andy Collins Scottish Green Party   283
Clare Fisher Independent   62
Jane Ann Liston Scottish Liberal Democrats  1 1,083
Mariam Mahmood Scottish Liberal Democrats   451
Christopher McKinlay Independent   73
Dorothea Morrison Independet   496
Dominic Nolan Scottish Conservative and Unionist  1 1,007
Brian Thomson Scottish Labour Party  10 640
Colin Veitch Scottish National Party (SNP)   404
Ann Verner Scottish National Party (SNP)  8 528

Winning Candidates

  • Jane Anne Liston, Scottish Liberal Democrats
  • Dominic Nolan, Scottish Conservative and Unionist
  • Brian Thomson, Scottish Labour Party
  • Ann Verner, Scottish National Party (SNP)

Turnout: 49.8%

Ward 19 - East Neuk and Landward

3 councillors to be elected

Candidate name Party Stage elected No. of 1st Preferences
Benjamin Bridgman Scottish Green Party   222
John Docherty Scottish National Party (SNP)  5 703
Rosalind Garton Scottish Labour Party   242
Alisdair Gilbert Scottish Liberal Democrats   891
Margaret Harper Scottish National Party (SNP)   634
Linda Holt Scottish Conservative and Unionist  1 1,508
Bill Porteous Scottish Liberal Democrats  7 1,014

Winning Candidates

  • John Docherty, Scottish national party (SNP)
  • Linda Holt, Scottish Conservative and Unionist
  • Bill Porteous, Scottish Liberal Democrats

Turnout: 52%

Ward 20 - Cupar

3 councillors to be elected

Candidate name Party Stage elected No. of 1st Preferences
Jenny Collins Scottish Green Party   275
Margaret Kennedy Scottish Liberal Democrats  1 2,401
Karen Alison Marjoram Scottish National Party (SNP)  4 1,064
Helen Martin Scottish Labour Party   234
Tony Miklinkski Scottish Conservative and Unionist  1 1,561
Steven Mitchell Simpson Scottish National Party (SNP)   359

Winning Candidates

  • Margaret Kennedy, Scottish Liberal Democrats
  • Karen Alison Marjoram, Scottish National Party
  • Tony Miklinski, Scottish Conservative and Unionist

Turnout: 53.6%

Ward 21 - Leven, Kennoway and Largo

4 councillors to be elected

Candidate name Party Stage elected No. of 1st Preferences
Thomas Adams  Scottish Labour Party   872
David Alexander Scottish National Party (SNP) 1,506
Colin Davidson Scottish Labour Party  8 885
Craig Duncan Solidarity - Scotland's Socialist Movement   25
Iain Morrice Scottish Green Party   115
Graham Ritchie Scottish Conservative and Unionist  1 1,339
Alistair Suttie Scottish National Party (SNP)  6 1,002
Steve Wood Scottish Liberal Democrats   625

Winning Candidates

  • David Alexander, Scottish National Party (SNP)
  • Colin Davidson , Scottish Labour Party
  • Graham Ritchie, Scottish Conservative and Unionist
  • Alistair Suttie, Scottish National Party (SNP)

Turnout: 43.7%

Ward 22 - Buckhaven, Methil and Wemyss Villages

4 councillors to be elected

Candidate name Party Stage elected No. of 1st Preferences
Leslie Bain Scottish National Party (SNP)   635
Keith Henry Barton Scottish Conservative and Unionist   507
Ken Caldwell Scottish National Party (SNP)  9 842
Eunice Cameron Independent   57
Stephen Ferguson Scottish Green Party   78
David Graham Scottish Labour Party  1 1,661
Ronald Hunter Independent   137
John O'Brien Scottish National Party (SNP)  9 991
Rory Roberson Scottish Liberal Democrats   62
Ryan Smart Scottish Labour Party  7 498

Winning Candidates

  • Ken Caldwell, Scottish National Party (SNP)
  • David Graham, Scottish Labour Party
  • John O'Brien, Scottish National Party (SNP)
  • Ryan Smart, Scottish Labour Party

 

Turnout: 40.8%

 

Single Transferable Vote - How it works

 

 

Election enquiries
Tel: 01592 583111 Contact Election enquiries online
By Post: Fife House North Street Glenrothes Fife KY7 5LT

We have placed cookies on your computer to improve your experience here. If you do not want us to use cookies you can change your settings at any time.